Gryczana czy jęczmienna? A może ciecierzyca?

Gryczana czy jęczmienna? A może ciecierzyca?

W małych ziarenkach kryje się wiele cennych składników odżywczych. Małe ziarenka to wiele kulinarnych możliwości. Kasza jęczmienna, kasza gryczana oraz ciecierzyca z uwagi na wysoką zawartość białka, błonnika, witamin i składników mineralnych wchodzą w skład dobrze zbilansowanej diety, doceniane są nie tylko przez wegetarian!

Kasza od dawna zajmuje ważne miejsce w polskiej kuchni. To smaczny, pełnowartościowy i łatwy do przygotowania posiłek.

jeczmiennaSięgnij po kaszę jęczmienną…
Jęczmień to bardzo popularne zboże, uprawiane na całym świecie. Produkowana z niego kasza wyróżnia się wysoką zawartością białka roślinnego, budulca tkanek, oraz błonnika, usprawniającego pracę układu pokarmowego. Ma dużo witamin: B6 (niacyny) oraz B1 (tiaminy), które wpływają pozytywnie na układ nerwowy oraz poprawiają stan skóry i włosów. Podobną funkcję pełni cynk, a ponadto wspomaga produkcji insuliny.

W ofercie Sante znajdziesz dwa rodzaje kaszy jęczmiennej: Kaszę jęczmienną pęczak oraz Kaszę jęczmienną perłową. Pęczak to całe, gładkie, pozbawione łuski ziarna jęczmienia. Uważa się, że ma najwięcej wartości odżywczych spośród kasz jęczmiennych. Kaszę perłową tworzą natomiast przecięte na pół i wypolerowane ziarna jęczmienia.

Kasza jęczmienna nadaje się do zup, gulaszów, gołąbków, zapiekanek, sosów grzybowych i budyniów mięsnych. Świetnie pasuje do sałatek.

gryczana…lub gryczaną!
Kasza gryczana wytwarzana jest z gryki. Ta roślina z rodziny rdestowatych wyróżnia się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, witamin (B1, PP, kwasu foliowego) i składników mineralnych (potasu, magnezu, fosforu, cynku, miedzi oraz manganu). Kasza gryczana zawiera przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki, które osłabiają układ immunologiczny, zwiększają skłonność do infekcji i stanów zapalnych. Dlatego można powiedzieć, że kasza gryczana wzmacnia nasz organizm.

W ofercie Sante znajdziesz trzy rodzaje kaszy gryczanej. Kasza gryczana biała to całe, wypolerowane ziarna gryki. Kasza gryczana krakowska o kremowej barwie i delikatnym smaku powstaje z łamanych, niepalonych ziaren gryki. Natomiast Kasza gryczana prażona to palona wersja kaszy, charakteryzująca się orzechową barwą i charakterystycznym, wyrazistym smakiem.

Kasza gryczana może być podawana jako samodzielne danie, nadaje się także do zup, gulaszów, gołąbków czy sosów.

Więcej o produktach na stronie.

cieciezycaPosmakuj ciecierzycy
Ciecierzyca (zwana też cieciorką lub grochem włoskim) to roślina strączkowa popularna w krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie. Zawiera dużo białka roślinnego o wysokiej wartości odżywczej oraz aminokwasów. Obecny w niej błonnik pokarmowy reguluje pracę układu trawiennego i wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. To nie koniec bogactwa wartości odżywczych, jakie oferuje nam ciecierzyca. Naturalnie wysoka zawartość witamin: tiaminy (B1), witaminy E, B2, kwasu foliowego oraz minerałów (potasu, fosforu, magnezu, żelaza, wapnia) sprawia, że ciecierzyca dostarcza większości składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Z uwagi na wysoką zawartość białka ciecierzyca jest często wykorzystywana w diecie wegetariańskiej, choć na jej bazie można przygotować pełnowartościowy posiłek zarówno dla wegetarian, jak i osób jedzących mięso.

Ciecierzycę z powodzeniem wykorzystuje się do przyrządzenia past, pasztetów, zup czy falafeli. Jest także wspaniałym dodatkiem do sałatek i dań mięsnych. Popularną potrawą jest hummus – pasta z ciecierzycy podawana z pieczywem.

W ofercie Sante znajdziesz zarówno nasiona ciecierzycy, jak i gotowe pasty hummus w trzech wariantach: Hummus klasycznyHummus z oliwkamiHummus z suszonymi pomidorami.

Smacznego!

Przeczytaj także